ЗМІСТ:

 • Минуле і сьогодення мексиканського вулкана
 • Цікаві відомості про вулкан Попокатепетль
 • Легенди про знаменитого вулкан Попокатепетль
 • Попокатепетль сьогодні

Минуле і сьогодення мексиканського вулкана

Діючий вулкан — видовище не таке вже часте і по-своєму грандіозне. До мексиканського вулкана з важковимовною назвою Попокатепетль щорічно з’їжджаються натовпи туристів. Зрозуміло, в періоди активності перебувати в безпосередній близькості від вулкана небезпечно, тому для екскурсій існують деякі обмеження. Однак не варто упускати можливість познайомитися з історією та унікальною екосистемою цього дивовижного природного об’єкта.

Цікаві відомості про вулкан Попокатепетль

У Мексиці чимало дивного, багата вона і вулканами. Один з них — знаменитий Попокатепетль — розташувався зовсім недалеко від мексиканської столиці. Він вважається символом Мехіко та його своєрідною візитною карткою. Столичні жителі пишаються своїм грізним сусідом по цілком зрозумілих причин: багато світові столиці можуть похвалитися наявністю власного діючого вулкана? Втім, Попокатепетль тут зовсім не самотній, оскільки є частиною Поперечної Вулканічної Сьєрри — найбільшою вулканічною системи Землі.

Дослівно назва Попокатепетль означає “Паруюча пагорб” або “Димляча гора”. Навіть в стані спокою Попокатепель постійно димить. Вважається, що серйозні виверження відбуваються приблизно раз на тридцять років. А ось деякі цифри, що дозволяють дізнатися більше про сучасне життя стародавнього вулкана:

 • останній раз виверження тут спостерігалося у 2011 році;
 • в лютому 2015 року спостерігалися викиди попелу на висоту близько 5 кілометрів;
 • діаметр кратера складає 700 метрів;
 • глибина вулкана — 5426 метрів;
 • глибина кратера — понад 170 метрів;
 • це друга по висоті мексиканська вершина (вище тільки пік Орибас);
 • у 1591 році відбулося перше офіційно зафіксоване сходження на Попокатепетль, організоване Хоакіном Кортесом.

Насправді місцеві жителі, швидше за все, неодноразово підіймалися на схили вулкана і раніше. Про це свідчать ритуальні споруди, призначені, як вважають археологи, для жертвоприношень заради умилостивлення грізних богів.

Легенди про знаменитого вулкан Попокатепетль

З Попокатепетлем пов’язаний ряд легенд, сама прозаїчна з яких звучить цілком очікувано: всередині гори проживає могутній бог, який періодично гнівається на своїх смертних сусідів, висловлюючи свої почуття за допомогою клубів диму, попелу і потоки вогненної лави.

Набагато цікавіше легенда, що оповідає про нездійсненої любові відважного воїна і ніжної красуні. Саме цю версію розповідають гіди всім туристам. Великий воїн Попо і прекрасна Іста, дочка вождя сусіднього племені, полюбили один одного. Але тут несподівано трапилася війна, і відважний Попо відправився здійснювати бойові подвиги.

Незабаром Исте принесли печаль звістку: її коханий загинув смертю героя у нерівній боротьбі з ворогами. Не витримавши розлуки з коханою, яка знудилася принцеса позбавила себе життя. У давні часи системи передачі інформації були не дуже досконалі. В даному випадку вони призвели до фатальної помилки: Попо благополучно повернувся із воєнного походу, але застав лише бездиханне тіло коханої.

Поза себе від горя великий воїн забрав тіло Істи в гори і звів там дві піраміди: для коханої і для себе. Так і стоять вони поруч, будинки двох передчасно спочилих закоханих: Попокатепетль і Істаксіуатль. Періодично Попо висловлює свої сумні почуття, извергаясь на голови ні в чому не винних місцевих жителів.

Попокатепетль сьогодні

В наші дні схили вулкана приваблюють альпіністів. Вважається, що знаменитий Че Гевара двічі піднімався по його схилах, і для цього їй навіть не знадобилося спеціальне спорядження. Однак вважати Попокатепетль нешкідливою горою з зручними для розваги схилами все ж не варто.

Вулкан представляє певну небезпеку для оточуючих, тому з деяких пір для прогулянок по його схилах слід отримувати спеціальний дозвіл. На відстані 15 км від схилів Попокатепетля починається заборонена зона, яка належить національному парку National Park Izta-Popo Zoquiapan. Звернувшись в управління цього парку, який знаходиться в р. Амекамека, можна без зусиль отримати відповідний дозвіл.

Попокатепетль приносить своїм земним сусідам не тільки загрозу, але і деяку користь. Вулканічний попіл — відмінне добриво, завдяки якому навколо вулкана розташовані прекрасні хвойні ліси, так звана “зелена зона”. Вище знаходиться кам’яна зона, де зелені значно менше, а ближче до вершини розташовані справжні гірські льодовики. Можна вибрати туристичний маршрут, який проходить через всі ці зони. Чим ближче до вершини, тим більш небезпечною вважається зона.

Найкращим часом для подорожі на схили вулкана Попокатепетль бувалі туристи вважають за березень-квітень і вересень-жовтень, коли вулкан не надто активний. Але суворих перешкод для відвідування цієї пам’ятки в інший час не існує. Від Мехіко щодня до вулкану Попокатепетль ходить кілька автобусів. Дорога займе приблизно годину в одну сторону.

Крім самого вулкана туристи можуть оглянути 14 монастирів, які датуються XVI століттям. Вони чудово збереглися і чудово виглядають в навколишньому пейзажі. Не варто упускати можливість спробувати місцеві страви в містечку Чолула, що розташувався біля підніжжя вулкана. Витають у повітрі дрібні частинки вулканічного попелу надають їжі неповторний присмак.

Попокатепетль заслужено вважається одним з найяскравіших символів Мексики. Велична гора і навколишні її місцевість подарують допитливому мандрівникові безліч нових незабутніх вражень.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.


Попередня статтяГуанахуато в Мексиці


Наступна статтяЧавинда

Irina