ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Яскравий унікальний і майже живий Ушмаль
 • Розквіт стародавнього міста Ушмаль
 • Пам’ятки Ушмаля
 • Ушмаль — перлина давньої архітектури майя
 • Корисна інформація для туристів

Яскравий унікальний і майже живий Ушмаль

Стародавнє місто майя Ушмаль, який в 1996 році був оголошений пам’ятником Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО — одна з найпопулярніших визначних пам’яток Юкатана. Це й не дивно, адже на площі в 30 тисяч квадратних метрів розташовано безліч найцікавіших стародавніх споруд. Це знамениті зразки пізнього класичного періоду майя, такі як Палац Губернатора, Жіночий Монастир, Піраміда Чаклуна та ін. Вважається, що для їх огляду необхідно не менше чотирьох годин, проте більшість туристів приїжджають сюди рано вранці, а залишають Ушмаль лише після настання темряви, повні нових яскравих вражень, знань і думок.

Розквіт стародавнього міста Ушмаль

Назва міста означає “побудований тричі”. У IX-XII століттях н. е. Ушмаль процвітав під управлінням династії Шіу і був найважливішим центром політичного та економічного життя майя. Тоді його площа становила 37 кв. кілометрів, а чисельність населення сягала 25 тисяч осіб. У більш пізній період могутності Ушмаля був кинутий виклик. Міжусобні війни в період XIII—XV вв з Чичен-Нею і Майапаном привели місто до занепаду. Поступово він обезлюднів і під час іспанського завоювання остаточно занепав.

Наземні джерела питної води на Юкатані рідкість, і Ушмаль не став винятком. Місто стоїть на пагорбі, тому тут немає традиційних для Юкатана сеноти. Городяни збирали і зберігали дощову воду в чолтунах (choltun) – підземних колодязях-цистернах. Крім того, в місті була влаштована досить складна система водопостачання, що збереглася до наших днів. Сучасні археологи цілком успішно використовують іноді ці стародавні споруди для власних потреб.

Пам’ятки Ушмаля

На вході в археологічну зону відвідувачі можуть відразу ж оглянути Двір черниць і Піраміду Чаклуна. Знаменита Піраміда Чаклуна (іноді її називають Пірамідою Чарівника) або Piramide del Adivino — вражаюче і по-своєму унікальна споруда. Загальна висота триярусного будови становить близько 100 метрів. Стіни еліпсоїдної форми не характерні для традиції майя, зазвичай вони утворюють прямі лінії. Якщо вірить легендою, давнє чаклун побудував цю піраміду буквально за одну ніч, кинувши виклик могутньому і законному правителю міста. Але вчені впевнені, що майя не одне десятиліття старанно працювали над зведенням будівлі. Спочатку був збудований нижній ярус, який діяв якийсь час, через роки був зведений і верхній ярус, але будівництво змістили на схід, у результаті і старий, і новий храм діяли одночасно. Тут поклонялися і приносили жертви богу дощу Чааку, дуже шанованому в Ушмале.

До півдня від Піраміди Чаклуна розташований Палац правителя або Palacio del Gobernador — монументальна будова, оздоблене рясно скульптурою і витонченим фризом з мозаїки. Фриз включає більш ніж 20 тисяч готельних пластин. Розміри будівлі вражають: довжина — 55 метрів, ширина — 18 метрів. На фасаді знаходяться зображення бога дощу Чаака і Кукулькана — пернатого змія з головою людини. Крім того, фасад прикрашають декоративні решітки, 230 масок і геометричні фігури. У центрі Палацу Правителя стоїть величний трон. Цей культурний пам’ятник вважається одним з найвидатніших зразків архітектури у стилі Puuc. Туристи, які ризикнули піднятися на примикає до Палацу Велику Піраміду, можуть помилуватися величною панорамою стародавнього Ушмаля і відобразити її на свої цифрові, аналогові і будь-які інші пристрої.

Двір черниць або Cuadrangulo de las Monjas, який датується 900-1000 р. н.е. представляє собою цілий комплекс, що включає чотири палацу з внутрішнім двориком. Назва не цілком відповідає дійсному призначенню будівлі, оскільки була дана іспанськими конкістадорами, отметившими зовнішню схожість комплексу з традиційним пристроєм католицьких монастирів.

Передбачається, що в часи розквіту майя тут була школа, в якій навчали цілителів, священиків і астрологів. Тут присутні прикраси у вигляді зображень богів Чаака і Кукулькана, а також колони, решітки, фігури людей і т. п. По вечорах (влітку — о 20.00, а взимку — о 19.00) тут можна насолодитися Luz y Sonido — світло-музичним шоу, яке розповідає про історію стародавнього Ушмаля, його легендах і традиціях. Програма синхронно перекладається на вісім мов, але російський переклад організатори шоу поки що не освоїли.

Ушмаль — перлина давньої архітектури майя

Стародавній Ушмаль знаменитий численними зразками архітектурного мистецтва, виконаними в стилі пуук (Puuc). Тут розташовані характерні квадратні площі, оточені будинками, виконаними в цьому стародавньому стилі. Puuc відносять до класичного періоду Майя, розквіт якого прише6лся на VII – X ст. н. е. Цей стиль заслужено отримав звання індіанського бароко завдяки великій кількості фасадних прикрас, повторюваних зображень маски бога Чаака, а також характерним змієподібним декоративним елементам. Стародавні майя облицьовували свої будови тонкими квадратовими плитами з тесаного вапняку.

Корисна інформація для туристів

Ушмаль відкритий для відвідування щодня з 8.00 до 16.00. Кілька корисних порад зроблять подорож більш приємним:

 • із-за жаркого клімату слід одягти відповідний головний убір окуляри і скористатися сонцезахисним кремом;
 • знадобиться достатній запас питної води;
 • найзручніше добиратися до міста в орендованому автомобілі;
 • слід повністю заправити авто, оскільки в самому Ушмале заправки відсутні;
 • для автомобільного подорожі краще вибирати дорогу 261 заради красивих видів природи Юкатана;
 • найприємніше час для огляду міста — прохолодний ранок;
 • у вечірній час всі вирушають дивитися світлове шоу;
 • вартість вхідного квитка становить 182 песо, що включає і перегляд шоу Luz y Sonido.

Незважаючи на поважний вік і відсутність жителів, Ушмаль здається відвідувачам майже живим. Навколо шумлять цілком живі джунглі, по місту бродить безліч незворушних ігуан, і може здатися, що колишні господарі міста ось-ось з’являться на його площах і пред’являть права на своє давнє і прекрасне майно.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.


Попередня статтяМісто Коба в Мексиці


Наступна статтяЧаклунський ринок Сонора в Мехіко

Irina