Які вакцини від коронавірусу доступні зараз у світі

7-16-2021

Пандемія covid – 19 продовжує свою ходу по світу, руйнує звичний устрій життя, вбиває людей і підриває економіку.  Зупинити її можна, в тому числі, за допомогою вакцин. Під егідою ООН була запущена унікальна ініціатива covax, яка дозволяє домогтися того, щоб вакцина була доступна всім жителям планети. Її мета: до кінця 2021 року забезпечити жителів країн з більш низькими доходами 2 млрд доз вакцин – цього вистачить для чверті населення світу. Що заважає реалізувати цю історичну задачу?  Також хочемо вам порекомендувати https://tengritravel.kz/.

Вакцини є одним з найважливіших інструментів боротьби з пандемією covid-19. Вже на самій ранній стадії кризи всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) неодноразово підкреслювала, що без скоординованого підходу до забезпечення щепленнями всіх без винятку людей у світі пандемію не перемогти. В ООН не раз застерігали від “вакцинного націоналізму”, коли уряди заздалегідь укладають угоди з виробниками тієї чи іншої вакцини, щоб прищепити власних громадян. Covid – 19 не визнає кордонів, і, поки в світі є хоча б одна людина, яка може їм заразитися, ніхто не може відчувати себе захищеним.

Для того, щоб щеплення могли отримати абсолютно все, і був створений глобальний фонд covax ця унікальна безпрецедентна ініціатива дозволяє у співпраці з урядами і виробниками вакцин проти covid-19 забезпечити настільки необхідними вакцинами не тільки багаті країни, але і держави з низьким рівнем доходів.ми розповімо про п’ять проблем, з якими стикається covax, і про те, як їх можна подолати.

Дитячий фонд ООН почав готуватися до вакцинації вже на ранньому етапі пандемії, закупивши півмільярда шприців і зберігаючи їх на складах за межами країн, що їх виробили. І цей крок був дуже своєчасним, оскільки вже незабаром країни встановили експортний контроль на шприци, що призвело до обмеження їх поставок і різкого зростання цін на них.деякі країни посилили експортний контроль вакцин, заявивши, що хочуть спочатку забезпечити щепленнями всіх своїх громадян.

Такі обмеження в ООН і в ВООЗ назвали “вакцинним націоналізмом”, який призвів до накопичення доз в багатих країнах і різкого підвищення цін на них. Все це в кінцевому підсумку послабило боротьбу з пандемією, а також посилило страждання людей і породило нові економічні потрясіння.

Постачання бідних країн вакцинами передбачає складний глобальний ланцюжок поставок. Адже потрібні інгредієнти для виробництва вакцини, скляні та пластикові пробки, пробірки та шприци. Будь-які заборони або обмеження експорту будь-якого з цих товарів череваті серйозними збоями поставок.

1 найкращий вихід із ситуації-налагодити виробництво вакцин безпосередньо в бідніших країнах. Це дозволить уникнути проблем, пов’язаних з експортним контролем, і, таким чином, захистити громадян цих країн від небезпечного вірусу.

«вооз підтримує країни в їх зусиллях з придбання необхідних технологій і налагодження можливостей для виробництва вакцин”,-сказала координатор з комунікацій covax з ВООЗ дайан абад-вергара. Мережа виробників вакцин допомагає країнам, що розвиваються, особливо в Африці, Азії та латинській Америці, створювати власні підприємства, на яких будуть виготовлятися інгредієнти для наявних вакцин, готові вакцини будуть розливатися по пробірках і т.д. Наприклад, індія вже стала центром виробництва ряду вакцин від коронавірусу.

На сьогоднішній день всі країни, які входять в систему covax, мають інфраструктуру, необхідну для доставки упаковок з вакцинами з вантажних літаків на склади-холодильники. Однак на наступних етапах доставки в пункти вакцинації виникають складнощі.

” гана стала першою країною, яка отримала дози вакцини через covax. Вона добре впоралася з їх розподілом, – сказав координатор юнісеф по covax джан ганді, проте інші країни, наприклад у франкомовній західній африці, зіткнулися з серйозними труднощами при їх розподілі в містах і селах». Деякі змогли доставити їх лише у великі міські центри, де можна було забезпечити надійне зберігання.

«ми хочемо, щоб у всіх була можливість отримати захист, – підкреслює ганді, – але в короткостроковій перспективі концентрація доз в містах означає, що, щонайменше, є можливість вакцинувати медиків та інших найбільш вразливих працівників міських районів, де спостерігається високий ризик зараження через велику щільність населення».

Прискорити доставку вакцини в усі країни, а також з міських складів у віддалені райони можна тільки при наявності додаткового фінансування.

«фінансування – це постійна проблема, з якою ми стикаємося навіть в ході боротьби з пандемією», – заявила дайан абад-вергара. Для продовження поставок вакцини всім державам-учасникам covax до кінця року необхідно розташовувати сумою в 3,2 млд доларів. “чим швидше будуть зібрані ці кошти, тим швидше люди отримають щеплення”,-додала абад-вергара.

Внески декількох країн, особливо єс, великобританії і сша, багато в чому заповнили дефіцит коштів на етапі закупівель. Однак на етапі їх доставки знову виникли серйозні проблеми з фінансуванням.

За оцінками юнісеф, для того щоб допомогти 92 найбіднішим країнам оплатити все те, що найбільш необхідно для забезпечення вакцинації, необхідно мобілізувати додатково 2 мільярди доларів. Адже потрібно встановити холодильники, навчити медичних працівників, платити їм зарплату, оплачувати паливо для вантажівок-рефрижераторів. У зв’язку з цим дитячий фонд закликає донорів негайно виділити хоча б 510 мільйонів доларів із загальної необхідної суми.

Covax вступає в конкуренцію з окремими країнами, що укладають прямі угоди з фармацевтичними компаніями, що призводить до додаткових складнощів при забезпеченні поставок доступних вакцин від covid-19. У той же час в більш багатих країнах може накопичитися надмірна кількість доз.

Дайан абад-вергара вважає, що нинішній підхід “мені-першому” в кінцевому підсумку призведе до зростання смертності і створить великі проблеми для всіх.

Джан ганді також закликав багаті країни поділитися зайвими дозами і якомога швидше почати співпрацювати з covax і юнісеф”. Він з жалем зазначив, що поки серед країн з високим рівнем доходу мало тих, хто готовий ділитися. Ганді закликав їх не баритися, нагадавши, що перерозподілити вакцини буде не так просто: для цього будуть потрібні певні юридичні, адміністративні та інші заходи, які можуть зайняти час.

“при нинішньому підході за принципом “мені-першому” перевагу отримують ті, хто більше платить, але, в кінцевому підсумку, він обійдеться дорожче як у фінансовому плані, так і в плані людських життів”, – попереджає абад-вергара.

Вакцинація рятує життя людей, і цьому є незаперечні докази. Але багато хто все ще сумніваються в користь і нешкідливості вакцин. Ця проблема існує у всіх країнах і її необхідно вирішувати.

В оон вважають, що така недовіра людей до вакцини частково пов’язана з дезінформацією. У травні 2020 року оон запустила кампанію verified – «перевірено!». Її мета-зробити так, щоб всі люди, коли справа стосується, як їх особистого здоров’я, так і здоров’я всього людства, користувалися тільки достовірною інформацією, а не дозвільними вигадками.

Протягом всієї пандемії циркулювала величезна кількість дезінформації. Вооз докладає всіх необхідних зусиль для того, щоб боротися з поширенням неправдивої інформації, зміцнювати довіру до вакцин і залучати до цієї роботи різні спільноти.

На сьогоднішній день в рамках covax в 86 країн світу було доставлено 36 млн доз вакцин від коронавірусу.