ЗМІСТ СТАТТІ:

 • Як вести себе в Грузії:
  Корисні поради відпочиваючим від досвідчених туристів
 • Щедре грузинське застілля
 • Мова, гроші, пляж тощо

Як вести себе в Грузії: Корисні поради відпочиваючим від досвідчених туристів

Кожен, хто хоча б раз побував у Грузії, не з чуток знайомий зі знаменитим місцевим гостинністю. Просто запитавши дорогу, мандрівник може потрапити на щедру сімейне застілля, тому що гість — священний. Не варто відплатити господарям вдячністю і гідною поведінкою в їх прекрасній країні? Як вести себе туристу в Грузії?

Щедре грузинське застілля

Мабуть, ніде в світі не пригощають гостей з таким смаком, як у Грузії. На столі — знамениті страви місцевої кухні і, звичайно ж, відмінне вино. Ось кілька порад, як вести себе в Грузії під час застілля:

 • Головний під час застілля — тамада, він веде трапезу і сам передасть слово тому, кому вважає за потрібне. Перебити тамаду означає виявити крайню непошану до грузинськими традиціями.
 • Далеко не всі страви прийнято запивати вином, часто для цього використовують чисту джерельну воду.
 • На столі зазвичай багато зелені, яку їдять вприкуску. Від домашньої випічки хліба прийнято відламувати шматочки, їм нерідко підбирають дуже смачні місцеві соуси.
 • Поспішати під час трапези не прийнято, це час для відпочинку і приємної розмови. Спроба піти занадто рано може бути сприйнята господарями як неповагу, так і сам процес прощання може зайняти не менше півгодини.
 • Досвідчені любителі хорошої випивки не рекомендують змішувати чачу і вино, під час одного застілля краще всього вживати якийсь один напій дрібними порціями, враховуючи вже згадану раніше тривалість застілля.
 • Кращий засіб від похмілля — чотири склянки мінеральної води “Боржомі”.
 • Звичайно ж, грузинське застілля рясніє тостами. Найперші піднімають за батьків і за Грузію. Після цього прийнято спорожняти келих до дна. Ставлення до старших членів сім’ї в Грузії дуже поважне. Батьків, бабусь, дідусів саджають на найпочесніші місця за столом. Таке почесне місце надається дорогому гостю.
 • Не рідкість під час застілля і гучний суперечка з будь-якого приводу. Сперечальники можуть не погоджуватися з думкою опонента, але до чужої думки завжди ставляться з винятковою повагою, ні на йоту не піддаючи сумніву справедливість його тверджень.
 • ВІДПОЧИНОК В ГРУЗІЇ САМОСТІЙНО.

  Мова, гроші, пляж тощо

  А тепер поговоримо про те, як поводити себе в Грузії по відношенню до мови, грошей, а також особливості місцевих пляжів та інше…

 • Більшість жителів Грузії володіють російською мовою вільно, особливо люди старше тридцяти років. Найчастіше з туристами з республік колишнього СРСР спілкуються саме по-російськи. Англійська теж цілком прийнятний, навіть якщо для дорогого гостя він не рідний. А от намагатися говорити ламаною грузинському туристу не варто. Мова це красивий, але складний. Зазвичай такі спроби викликають непорозуміння або навіть відверті посмішки, оскільки за незнання приїжджі іноді роблять досить забавні помилки.
 • В гори краще взяти з собою провідника-перекладача. У районах, віддалених від великих міст і популярних туристичних об’єктів, мешканці можуть і не володіти великим і могутнім російською мовою, вияснять виключно на рідному діалекті.
 • У Грузії безліч храмів, і древніх, і діючих. Існує певний етикет при відвідуванні таких місць. Не варто входити в місце для поклоніння в пляжному одязі — майках, шортах і т. п. Оголені коліна і плечі тут не вітаються. Чоловікам слід надіти брюки, дамам — спідниці і головний убір. Взутися слід в туфлі, сандалі або іншу пристойну взуття, пляжні відкриті сланці — це неприйнятно. Туристів, які нехтують цими порадами, можуть демонстративно попросити покинути храм, з такими тут особливо не церемоняться.
 • Грузія активно будується, тому не потрібно, розкривши рот, бродити по вулицях міста. Слід поглядати по сторонах, а іноді і вгору, щоб випадково не опинитися на шляху будівельної техніки або не загрузнути в купі піску.
 • На вулицях Тбілісі можна зустріти милих діточок, які жалісливо просять у дядьком і тіткою копієчку. Благородний порив може обернутися зовсім не приємними враженнями, оскільки добрі туристи можуть вмить опинитися у вирі маленьких жебраків, вимагають все нових і нових копієчок.
 • Прийнятний розмір звичайних чайових — 5% від суми рахунку. На підприємствах з особливо хорошим рівнем сервісу цю цифру збільшують до 10%. У звичайних торгових точках можна залишити продавцю здачу. Розміняти велику купюру не завжди просто, тому при обміні грошей рекомендується запастися дрібницею. На ринку не варто соромитися поторгуватися і домовитися про відповідною ціною.
 • Куріння в громадських місцях в Грузії заборонено. Заборона цілком реальний, порушників можуть легко оштрафувати приблизно на п’ять доларів. А заклад, допустила нехтування цим правилом, може бути оштрафовано на 200 доларів.
 • Більшість пляжів в Грузії — галькові, а дно біля берега швидко знижується. При сильному вітрі та великій хвилі купання може бути небезпечним, недосвідченим плавцям краще почекати більш приємною погоди.
 • Хоча приїжджі і сприймають жителів Грузії як єдину націю (адже так воно і є), в країні безліч субетносів: лезгини, имеретинцы, аджарці, гуринцы, лачинцы… Представники різних народностей можуть жартувати один над одним, але будь-які випади щодо особливостей культури будь-грузинської народності сприймаються як абсолютно поганий тон. Не вітаються і будь-які висловлювання про стосунків грузин з сусідніми народами. Тому в розмові власну думку з будь-яких питань національного характеру слід залишити виключно при собі.
 • Отже, тепер ви знаєте як вести себе в Грузії, що можна і що не можна робити, на що треба звертати увагу і як спілкуватися з місцевих населенням. Бажаємо вам чудового відпочинку в цій чудовій країні!

  Сподобалася стаття? Поділися з друзями.


  Попередня статтяЕкскурсії по горах Грузії


  Наступна статтяЗаміж за грузина. Грузинські чоловіки у стосунках і в шлюбі

  Irina