Що таке активний відпочинок

5-28-2021

Відпустка і уїк-енд-вдалий час для активного сімейного, дружнього або корпоративного відпочинку.

Універсальна інтернет-енциклопедія (вікіпедія) визначає поняття активний відпочинок Луцьк  як один із способів відволікання від роботи і навчання. Його учасники задіють інтелектуальну і фізичну складову, переключаються від звичних монотонних справ. Активно проводячи час, вони займаються спортом на непрофесійному рівні, знайомляться з новими видами дозвілля.

До активних видів відпочинку відносять:

 • спортивно-оздоровчі поїздки: йога -, фітнес-тури.
 • екскурсії, відвідування музеїв і національних парків.
 • полювання, ловля риби.
 • походи, альпінізм.
 • заняття кайтингом, серфінгом.
 • екстремальні тури: джип-сафарі, рафтинг (сплави по гірських річках).
 • джайлоо-тури. Можливість відвідати незаймані цивілізацією місця і пожити в первісних умовах.

Туризм вважається частиною активного відпочинку. Індустрія подорожей заснована на спортивній і фізичній складовій. Вона ділиться на багато видів: кінний, мотоциклетний, водний, лижний, пішохідний та інші. Кількість доступних варіантів щорічно зростає.

Переваги для дітей і дорослих

Активному відпочинку протиставляють не обтяжене фізичним навантаженням пасивне проведення часу. Воно полягає в читанні книг, перегляді фільмів, занятті творчістю (малюванні, ліпленні, рукоділлі). Ці види дозвілля повинні чергуватися, оскільки організму однаково необхідні навантаження і релакс. Однак перевага залишається на стороні фізичної активності, яка розвиває витривалість, тонізує і дає можливість отримати нові враження.

Активний відпочинок корисний в будь-якому віці. Його головні плюси:

 • зміцнення імунітету. Регулярні навантаження в помірному режимі сприяють виробленню імунних клітин т-хелерів, які першими вступають в боротьбу з інфекційними та вірусними агентами.
 • активізація роботи мозку. Отримання нових вражень і відволікання від звичних занять стимулює розумову діяльність.
 • поліпшення самопочуття. Зміна обстановки дозволяє забути про проблеми, які навантажують мозок і нервову систему. Хороший спосіб уникнути душевних переживань-фізична праця.
 • підвищення працездатності, настрою і самооцінки. Активний відпочинок-це нові відчуття, при яких відбувається викид в кров адреналіну. Гормон підвищує стресостійкість і больовий поріг, прискорює реакції, приводить організм в тонус.
 • нормалізація роботи серцево-судинної і дихальної систем. Зміцнення м’язів.

Культурно-пізнавальний туризм

Це найбільш популярний вид активного відпочинку, на який припадає до 60% потоку туристів. Він виник у xviii ст. Разом з популярною в європі практикою подорожей для вивчення витончених мистецтв. У xix ст. Поняття поширилося на купців, які подорожують з метою комерції і розширення кругозору. З розвитком авіації цей вид відпочинку набув нового значення. Люди, які відчувають інтерес до історії або культури будь-якої країни, можуть її відвідати і побачити об’єкти наяву.

До особливостей культурно-пізнавального відпочинку відносять:

 • мета-отримання культурних вражень. Для цього люди готові долати великі відстані.
 • підвищення культурного рівня.
 • задоволення потреби до пізнання нового.

База для розвитку цього виду відпочинку-культурно-історичні ресурси, що є об’єктом спадщини минулих епох. Вони є передумовою організації турів, екскурсій, лекцій та семінарів.

Особливості відпочинку

Прийнято виділяти 2 типи культурно-пізнавальних турів:

 • стаціонарні. Відпочиваючі розглядають об’єкти в одному населеному пункті.
 • маршрутні. Мають на увазі відвідування декількох місць за заздалегідь складеним планом.

Вибір культурного заходу залежить не тільки від віку, але від кругозору і сфери інтересів. Основу подібного виду відпочинку складають екскурсії-історичні, краєзнавчі, природознавчі, літературні. Особливим інтересом користуються програми, засновані на участі в археологічних розкопках. Вони знайомлять з історичною складовою краю або країни.

Молодь обирає пригодницькі тури. Вони включають кілька підвидів. Етнографічний має на увазі глибоке вивчення відвідуваного краю. Езотеричний знайомить з місцями, де зафіксовані паранормальні явища.

Окремо виділяють фото – і відеотури. Їх учасники відправляються в мальовничі місця і за допомогою інструкторів освоюють техніку зйомки, заряджаються новою енергією. Культурно-подієві тури мають на увазі відвідування фестивалів, участь в національних святах.

Для бажаючих здійснити вигідні покупки організовані шоп-тури. До складу групи входить стиліст-консультант, знайомий з модними магазинами, в яких проводяться акції.

Оздоровчий туризм

Високий попит на цей вид відпочинку пояснюється темпом життя сучасних людей. Стреси, гіподинамія, погана екологічна обстановка і великий відсоток хронічних захворювань — привід для турботи про здоров’я. Для його поправки організовані санаторії та курорти. При їх будівництві враховується клімат, наявність цілющих джерел та інші регіональні особливості.

Метою цього виду туризму є прагнення до відновлення організму, що передбачає фізичні навантаження. Він відповідає поняттю активного відпочинку і є його частиною. Різниця між спортивним і оздоровчим туризмом полягає в обсязі і рівні рухової активності. У першому випадку вона не обмежена, у другому — помірна.

Особливості лікувально-оздоровчого туризму:

 • тривалість перебування на курорті-не менше 3 тижнів. За цей час досягається оздоровчий ефект, відбувається відновлення організму після трудових буднів.
 • висока вартість санаторно-курортних послуг. Вони доступні заможним людям, для яких підбирають індивідуальну програму оздоровлення.
 • вікова категорія. За статистикою, більшість відвідувачів курортів-люди старшого і середнього віку. В окремих санаторіях розроблені лікувально-оздоровчі програми для дітей і підлітків.

Види та організація відпочинку

Відвідування курортів – не єдиний спосіб оздоровлення. Відпочинок подібного типу можна організувати при обмеженому бюджеті. Головне при цьому слідувати основним цілям-зміцнення здоров’я, імунітету, зміна діяльності. У програму слід включити:

 • щоденні прогулянки-піші, велосипедні, лижні;
 • легкий біг, плавання (по можливості);
 • відвідування аквапарку;
 • походи-одноденні, тижневі, на довший термін;
 • збір гербаріїв, грибів та ягід;
 • рибна ловля.

Самостійна організація відпочинку не вимагає великих витрат. Вона позитивно відбивається на самопочутті і дає можливість отримати нові враження. Наприклад, дводенний похід з ночівлею біля багаття дає можливість побути далеко від цивілізації. Єднання з природою дозволить досягти душевної рівноваги,Необхідного для вирішення повсякденних завдань.