Статистика стверджує, що болем в спині страждає більше половини населення планети. У більшості випадків за болем у спині ховається остеохондроз та протрузії міжхребцевих дисків. Для лікування хвороб хребта багатьма білоруськими санаторіями були створені власні оздоровчі програми з використанням природних лікувальних факторів і сучасного медичного обладнання. Пройдений реабілітаційний курс дозволить позбавитися від болю в спині і відчути легкість руху.

Реабілітаційні програми при захворюваннях хребта

Практично кожен білоруський санаторій пропонує відвідувачам оздоровчі програми при захворюваннях опорно-рухового апарату. Тільки вибираючи програму, перш за все, потрібно звертати увагу на оснащеність санаторію. Добитися одужання можна тільки з допомогою актуальних методик лікування та сучасного обладнання. Які ж лікувальні процедури проводять людям з болями в спині в санаторіях?

Водолікування

Вода є справжнім союзником у лікуванні проблем зі спиною. Водні процедури надають розслаблюючу дію, усувають м’язові спазми і, як наслідок, зменшують біль у спині. Так, при проблемах з хребтом часто призначають прийом лікувальних ванн.

У санаторії «Альфа-Радон» людям, які страждають болем у спині, призначають радонові ванни. Особливістю здравниці є той факт, що радонова вода використовується з власних природних джерел. Радон сприятливо впливає на нервову систему, викликає розслабляючий ефект. Ті, хто відчув на собі радонові ванни, відзначають і виражену знеболюючу дію процедури. Що важливо, радонові ванни також мають протизапальну дію.

Багато санаторіїв відвідувачам із захворюваннями опорно-рухового апарату призначають бішофітні ванни. Бішофіт — природний мінерал. Під час прийому якої бішофітної ванни, мінеральні речовини проникають через шкіру в організм і роблять лікувальний вплив. Науковими дослідженнями було доведено, що бішофіт володіє такими ефектами:

 • Протизапальний,
 • Розслабляючий,
 • Знеболюючий,
 • Імуностимулюючий.

Скипидарні ванни мають виражену подразнюючу дію, завдяки чому посилюється кровообіг, а з током крові кісткова тканина отримує необхідні поживні речовини. Активізуються процеси загоєння і регенерації, зменшується запальний процес. Крім того, скипидар володіє знеболюючим ефектом, тому скипидарні ванни приносять суттєве полегшення людям, які страждають на радикуліт. Для лікування опорно-рухового апарату також застосовуються хвойні, хлоридно-натрієві, сірчані, перлинні ванни.

Теплолікування

Дуже ефективною процедурою при захворюваннях хребта є теплолікування. В якості джерела тепла використовують бруду, парафін, озокерит. Такі середовища довго утримують тепло і при нанесенні їх на шкіру забезпечують рівномірне прогрівання тканин. Бруду крім теплового впливу надають і хімічну дію за рахунок містяться в ній мінеральних речовин.

Так, в санаторії «Альфа-Радон» для лікування захворювань хребта використовують сапропелеві грязі з озера «Дике». Під час процедури грязелікування посилюється кровообіг, поліпшується живлення виснажених тканин. Крім цього, застосування грязей стимулює відновлення сполучної тканини. Протизапальну дію лікувальних грязей дозволяє ефективно використовувати їх при остеоартритах.

Санаторій «Юність» пропонує відвідувачам, які мають проблеми з хребтом, випробувати фанго-парафінові аплікації. Це суміш парафіну і морської грязі, яка містить важливі для кісткової і м’язової тканин мінеральні речовини. Фанго-парафінові аплікації покращують кровообіг і зменшують больові відчуття.

Витягнення хребта

Витягування хребта — це одна з найбільш ефективних процедур, яка призначається при остеохондрозі. Під час процедури розтягуються околопозвоночные м’які тканини, зв’язки і м’язи. Витягування призводить до збільшення міжхребцевого відстані, з-за чого зменшується здавлення міжхребцевих дисків. Процедура допомагає усунути наявні м’язові спазми і здавлення корінців, завдяки чому біль у спині зникає. Хребетний стовп приймає правильне положення і його рухова функція відновлюється.

Існують такі види тракційного витяжки:

 • Вертикальне,
 • Горизонтальне,
 • Сухе,
 • Підводне.

Сухе витягування проводиться за допомогою спеціального обладнання. При проведенні сухого горизонтального витягування пацієнта укладають на кушетку і закріплюють тулуб ременями. Під час сеансу рухомі частини столу плавно розходяться, забезпечуючи м’яке витягування хребетного стовпа. Вертикальне витягування хребта проводиться в положенні стоячи або сидячи, цей метод лікування призначають при захворюваннях шийного відділу хребта.

Багато білоруські санаторії можуть похвалитися найсучаснішим обладнанням для проведення тракційної терапії. Так, у санаторіях «Альфа-Радон» і «Юність» тракції хребта проводять на апараті «Ормед-професіонал», який забезпечує не тільки механічне витягування, але і вібраційний масаж, і тепловий вплив. Подібне комплексне вплив дозволяє досягти швидких результатів.

Підводне витягування хребта, як можна зрозуміти з назви, проводиться за допомогою спеціального обладнання, але при зануренні людини в басейн (ванну). У воді відбувається повне розслаблення м’язово-зв’язкового апарату спини, що робить процедуру ще більш ефективною. У санаторії «Плісе» підводне витягування проводиться у ванні з мінеральною водою з власного джерела. А в «Ружанском» водне витягування проводять в хлоридно-натрієвих, хвойних і скипидарні ванни.

Фізіотерапія

У лікуванні захворювань опорно-рухового апарату активно застосовують фізіотерапію. Так, одним із найбільш простих, але дуже дієвих методів лікування є ультрафонофорез. Цей метод лікування передбачає введення лікарських речовин через шкіру за допомогою ультразвуку. Під впливом ультразвуку збільшується проникність шкіри для лікарських засобів, завдяки чому терапевтичний ефект значно посилюється.

Використання лазера допомагає значно зменшити больові відчуття в спині. Лазеротерапія також підсилює обмінні процеси в тканинах, покращує регенерацію. Ультрависокочастотна терапія (УВЧ-терапія) покращує кровообіг і має виразне протизапальну дію.

Останнім часом у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату активно застосовують магнітотерапію. Магнітотерапія має такі лікувальні ефекти:

 • Знеболюючий;
 • Розслабляючий;
 • Протизапальний.
 • Під впливом магнітного поля зменшується біль і відчуття скутості в спині, збільшується рухливість.

  Масаж

  В комплексний план лікування захворювань опорно-рухового апарату майже завжди включають ручний масаж. При остеохондрозі відбувається спазм м’язів, з-за чого і виникає біль у спині. Ретельне пророблення м’язів спини дозволяє усунути спазм і як наслідок, хворобливі відчуття в хребті. Крім того, масаж сприяє зміцненню м’язового каркаса, який буде утримувати хребці в правильному положенні і перешкоджати їх зміщення. Проходження цілого курсу ручного масажу значно покращує самопочуття хворого — зникає почуття сорому у спині і з’являється свобода рухів.

  Ручним масажем зараз нікого не здивуєш — таку процедуру проводять у будь-якому місті. А ось випробувати водний масаж можна тільки в санаторіях. Так, у білоруському санаторії «Юність» представлено кілька процедур водного масажу:

  • Підводний душ-масаж,
  • Гидроаэромассаж,
  • Безконтактний гідромасаж.

  Підводний душ-масаж дозволяє об’єднати дві процедури в одну — прийом ванни і масаж. Під час сеансу людина розташований у ванні, а медпрацівник під водою масажує тіло струменем води великого напору. Перебування в теплій воді сприяє розслабленню, а масування струменем води усуває м’язові спазми та біль у спині.

  Безконтактний гідромасаж — це той же гідромасаж, але без занурення тіла у воду. На поверхні ванни розташоване тонке покриття, перебуваючи на якому, людина відчуває масажне вплив струменів води, але при цьому не контактує з водою. Такий гідромасаж може бути відмінною альтернативою, коли людині протипоказані водні процедури.

  Звичайно, гідромасаж не замінить ручної лікувальний масаж. Однак він може використовуватися в якості допоміжного методу, який допоможе досягти необхідного м’язового розслаблення.

  Лікувальна фізкультура

  Помірні фізичні навантаження просто необхідні для підтримки здоров’я хребта. Правильно підібраний комплекс вправ сприяє відновленню втраченої рухливості, а також запобігання прогресування захворювання. Якщо лікувальна гімнастика здається занадто нудним заняттям, можна зайнятися пилатессом або йогою. А санаторії «Альфа-Радон» і «Юність» пропонують відвідувачам для зміцнення м’язового апарату займатися экзарта-тренуваннями.

  Особливо корисно при остеохондрозі займатися плаванням. Перебування у воді сприяє розслабленню м’язів спини. І плавальні рухи призводять до природного витягнення хребетного стовпа. Дійсно, багато людей помічають, що біль в спині зникла після того, як вони почали займатися плаванням. Перебуваючи в санаторії, чому б не скористатися можливістю і не поплавати в басейні? Можливо, вам так сподобається, що по приїзду додому ви першим ділом займетеся пошуком хорошого басейну для продовження занять з плавання.

  Сподобалася стаття? Поділіться своїми враженнями чи розкажіть про свій досвід.


  Попередня статтяЯк підготувати імунітет до зими?


  Наступна статтяЯк зміцнити здоров’я дитини?

  Irina