ЗМІСТ СТАТТІ:

  • Давні звичаї, унікальна природа, гарна архітектура Тушеті
  • Тушеті — вище хмар
  • Особливості укладу життя в Тушеті
  • Природа Тушеті

Давні звичаї, унікальна природа, гарна архітектура Тушеті

Тушеті — високогірний район Грузії, де стародавність і сучасність, людина і природа сплелися в єдине ціле. Тим, хто хоче насолодитися видами по-справжньому дикої природи, помилуватися природними ландшафтами і побродити по лісах і горах, обов’язково варто відправитися в Тушеті. В цих диких місцях збереглися елементи давньої культури і традиційну грузинську гостинність.

Тушеті — вище хмар

Площа району Тушеті, розташованого на сході Кавказького Хребта, невелика — трохи менше 900 квадратних кілометрів. Поселення тут розташовано досить високо над рівнем моря — 1900-2400 метрів. Район на півночі і сході межує з Чечнею і Дагестаном, а на заході і півдні — з Хевсуреті і Кахетією.

Унікальність Тушеті у віддаленості від решти цивілізованого світу. Гірські села і місцеві пасовища виглядають так само, як і кілька сотень (а може й тисяч) років тому, так і уклад життя не особливо змінився. Посеред суворих і красивих гір розташовані найцікавіші пам’ятники стародавньої архітектури. Старовинні будівлі органічно вписуються в навколишній пейзаж, що перетворює Тушеті виключно привабливий для туристичних відвідувань район.

Вирушати сюди найкраще в червні-жовтні, в інші місяці дорога просто закрита. Можна подивитися руїни древніх фортець і познайомитися з героїчним минулим Тушеті. Фортеця Кесал, розташована в Омало, залишить незабутні враження. Вона оточена високою стіною і пов’язана 120-метровим підземним тунелем з річкою Индурти Цкали. Фортеця вважається недоступною і виключно добре укріпленої. Тунель був зруйнований невблаганним часом, але весь комплекс як і раніше виглядає велично і гордо.

Особливості укладу життя в Тушеті

На цій віддаленій території крім православного християнства збереглися стародавні язичницькі вірування. У родин, пов’язаних єдиним ім’ям, є кам’яний храм “хати”, в якому здійснюють обряди поклоніння божеству — зберігачу сім’ї. Цим віруванням вже тисячі років, але вони зовсім не заважають місцевим жителям вважати себе православними християнами.

Читайте також Цікаві факти про Грузії, —> Як вести себе в Грузії, —> ТОП 5: найцікавіші пам’ятки Грузії.

У самому Тушеті свинину не їдять, і ввозити сюди свиняче м’ясо, сало або інші подібні продукти настійно не рекомендується. Хоча проживають на рівнині тушинцы вживають свинину в їжу без особливих обмежень. Ще одна рекомендація — не слід демонструвати нетрадиційні сексуальні уподобання.

В деякі святі місця заборонений доступ для жінок, і порушення цього правила вважається проявом крайньої неповаги до місцевих жителів і їх традицій. Якщо перед ділянкою землі з будівлями знаходиться знак з перекресленою жіночою фігурою або напис “women don’t go in”, то це таке заборонене місце і є. Але ці знаки є не завжди, тому варто проявити пильність, запитати про наявність заборони гіда або місцевого жителя.

В Омало є церква, куди також не допускаються особи жіночої статі. Звичайно, можна поміркувати про те, що це свавілля і страшна дискримінація, і що просунутого феміністського руху в Тушеті не вистачає, але тут доречно згадати відому приказку про свій статут і чужий монастир. У Грузії до гостя, навіть не дуже добре вихованому або не згодний з чужою думкою, все ж ставляться з повагою. Приїжджим варто проявити таке ж ставлення до господарів.

Природа Тушеті

На девятистах тисячах квадратних кілометрів є чимало парків і заповідників. Так, приблизно 10,5 тисяч гектарів відведено під природний заповідник, ще 28 тисяч гектарів являють собою ландшафтний заповідник. А 83,5 тисяч гектарів виділено під національний парк. Тут від винищення зберігають безліч видів рідкісних і зникаючих тварин, таких як дикий козел.

Також національний парк багатий унікальною флорою: рідкісними ендемічними рослинами, деревами лісоутворюючі видів, рідкісні породи хвойних і т. п. Серед ендемічних підвидів тварин Кавказу, які проживають в національному парку Тушеті, можна зустріти прикаспійського вовка, кавказьку рись, кавказьку сарну, східно – і західно-кавказького туру. Любителі пернатих можуть помилуватися бороданями, кавказькими тетеревами, кавказькими гірськими індичками і фазанами.

Відвідувачам пропонують заздалегідь розроблені туристичні маршрути, які можна осилити пішки, верхи або ще яким-небудь відповідним видом транспорту. Безліч місцевих гестхаусов пропонують притулок подорожнім. Плата за проживання включає триразове харчування, на прогулянку можна прихопити з собою ланч, а для довгої подорожі — орендувати намет. В гестхаусах є все необхідне, щоб помитися і навіть попрати. Туризм – важлива складова місцевої економіки, тому ставлення до туристів тут саме уважне.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.


Попередня статтяГірськолижні курорти Грузії


Наступна стаття8 Вагомих причин відпочити в Грузії

Irina