Щоб вас добре обслужили в США, чайові абсолютно необхідні, а ось в Сінгапурі чайові, навпаки, неприпустимі. Як у різних країнах відносяться до додаткової винагороди за обслуговування?

Важко дати загальну раду, скільки залишити чайових, який підійшов би до всіх країн. Щоб уникнути невдоволення готельного портьє, який сподівається на невелику винагороду за свої труди, холодного відносини роздратованого метрдотеля або образи бармена, слід ще до прибуття дізнатися, що вважається нормою щодо чайових.

Наприклад, в Японії, якщо ви залишите кілька монет на столі, офіціант буде гнатися за вами, щоб віддати забуту здачу. Але в Нью-Йорку, якщо ви залишите менше 15%, не сподівайтеся більше замовити столик у цьому ресторані.

Ось короткий огляд, як йдуть справи з чайовими в різних країнах.

Австрія

Чайові в Австрії прийняті менше, ніж у Північній Америці або інших країнах Європи, головним чином тому, що гідні заробітні плати, а вартість обслуговування, як правило, вже включена в рахунок. Проте в ресторанах ви можете залишити 5-10% (залежно від рівня закладу), віддавши гроші прямо в руки офіціантові і сказавши «danke», що є еквівалентом «залиште здачу собі». Якщо обслуговування вас не задовольнило, можна нічого не давати на чай. Таксистам зазвичай доплачують 10%. Носію в готелі дають 1-2 €, і стільки ж покоївки щоранку. Робити це зовсім не обов’язково, але сприяє хорошому обслуговування.

Бельгія

Чайові не дуже поширені в Бельгії. Обслуговуючий персонал зазвичай отримує хорошу плату, тому не потребує додаткового винагороду. Проте все залежить від ситуації. У ресторанах, як правило, вже додають 10-15% до рахунку, але ви можете залишити кілька монет за хороше обслуговування. Там, де в рахунок не включається обслуговування, бажано залишити чайові. Додаткова винагорода не є нормою у готелях і таксі, просто сума округлюється в більшу сторону. Паркувальнику зазвичай дають 1€, в камері зберігання 50 центів, прибиральникам 25 центів, персоналу бару залишають дрібну здачу. Водіям таксі не прийнято доплачувати, але якщо ви залишите кілька монет, які покладаються на здачу, вам будуть вдячні.

Канада

Більшість обслуговуючого персоналу в Канаді розраховують отримати від вас 10-20% в якості винагороди, в залежності від того, чи перебуваєте ви у французькій або англійській частині країни і наскільки добре вас обслужили. Якщо сервіс був дійсно поганий, залиште лише кілька центів – і вас зрозуміють. В ресторанах звичайно додається 15% до рахунку. У готелях прийнято заохочувати роботу портьє, паркувальників і покоївок сумою в 1-3 $ в день. Залиште ці гроші на ліжку або на прікроватной тумбочці. В таксі водії сподіваються отримати від вас близько 10% чайових.

Китай

Ви не зобов’язані давати чайові ніде в Китаї. Це єдине приємне наслідок того, що всіх іноземців тут вважають до непристойності багатими і тому беруть з них набагато більшу плату. Більшість державних готелів та ресторанів забороняють персоналу брати чайові, однак це допускається в деяких великих готелях у відкритих містах. Від чайових не відмовляються, як правило, службовці молодого віку. Загалом, дійте на свій розсуд. У дорогих готелях ви можете залишити носієві або консьєржа до 10 $ за кожен предмет багажу, але цього від вас ніхто не буде чекати. У Гонконзі плата за обслуговування в розмірі 10-15% зазвичай додається в рахунок. У Китаї водіям таксі взагалі не прийнято давати чайові.

Кіпр

Прийнято залишати 10-15% в ресторанах і готелях і невелику суму для портьє та покоївками. У таксі чайові не дають, але прибиральники і персонал в камерах зберігання сподівається отримати від вас 1€.

Чехія

Загалом, чайові не прийняті в Чеській республіці. Але 10% винагороди від іноземців стають все більш поширеними в туристичних місцях, таких як Прага. Ресторани: у міру зростання економіки звичаї чайових змінюються. Сервіс тут не схожий на інші місця в світі. Судіть про обслуговування не по посмішкам, а по швидкості, якості і рахунку. При оплаті кредитною карткою додавати чайові не прийнято. В таксі доплачувати не потрібно, якщо ж хочете віддячити водія за хороше обслуговування, округліть рахунок в більшу сторону. Готелі: 1-3€ для портьє, посильних і покоївок.

Данія

У Данії не прийнято давати чайові, оскільки заробітні плати, як правило, високі. Тим не менше, якщо ви додасте 10% до рахунку, вам будуть вдячні. Дійте на свій розсуд.

Франція

У Франції плата за обслуговування за законом повинна бути включена в ресторанний рахунок, тому вам не потрібно нічого доплачувати, хоча суму тут прийнято округляти в більшу сторону. У готелях залишайте 1-2€ покоївкам і портьє. Це правило не відноситься до барам, тому при бажанні можете заохотити персонал за особливо хороше обслуговування. Взагалі прийнято давати портьє 0,50€-1,00€ за кожен перенесений валізу або сумку, покоївкам — таку ж суму щодня. У таксі зазвичай доплачують 10%.

Німеччина

Чайові не дуже поширені в Німеччині. Обслуговування, як правило, не включається в ресторанний рахунок, але при бажанні можете додати до нього 5-10%. Покоївки і портьє в готелях сподіваються отримати від вас 2-3€. А ось таксисти розраховують на 10-15%. Більшість ресторанів, магазинів і навіть готелів у Німеччині приймають лише готівку.

Греція

У ресторанах, якщо вам сподобалося обслуговування, можете додати 5-10% до рахунку. В готелях, знову ж таки при бажанні, доплатите 4-5%. Водії таксі не розраховують на чайові. У готелях прийнято заохочувати працю портьє і посильних сумою в межах 1€ за одиницю багажу.

Угорщина

В Угорщині чайові є звичайною справою. В середньому у ресторанах відвідувачі дають 8-15% на чай. У готелях зорієнтуватися теж не складно – ви повинні віддячити практично всіх, з ким вам доведеться спілкуватися. Водії таксі чекають від вас додаткові 10%.

Італія

По всій Італії ніде в ресторанах не платять чайових, так як вгорі рахунку зазначається «a coperto» (сервіровка столу). Якщо вас дуже добре обслужили, можете додати невелику суму.

Нідерланди

У Нідерландах чайові не є обов’язковими. Проте рахунок в ресторанах зазвичай округлюється в більшу сторону. При цьому 10% за обслуговування, як правило, туди вже включені. Якщо це не так, додайте ці 10%. У готелях можете чинити на свій розсуд, а ось таксисти очікують отримати з вас додаткові 5% або округлити рахунок.

Португалія

У Португалії чайові поширені тільки в найбільш відвідуваних туристами місцях, таких як Лісабон і Алгарви. У ресторанах додайте до рахунку 5%. У готелях зазвичай стягують за сервіс у межах від 5 до 19%. Якщо ж він не включений в рахунок, заохотите консьєржа та портьє 2€. Водіїв таксі задовольнить надбавка в 5-10%.

Румунія

У більшості ресторанів обслуговування в розмірі 5-10% включено в рахунок. Там, де це не так, доплатите шукані 5-10%. У готелі також передбачена плата за сервіс у межах 5%. В іншому випадку заохочуйте працю покоївок і портьє 4-5 леями в день. В таксі прийнято округляти рахунок, а працівники парковок, камер зберігання та прибиральники очікують отримати за свої послуги 2-3 леї.

Сінгапур

Уряду Сінгапуру офіційно оголошує, що чайові в місті не допускаються. Посадовці переконують туристів не доплачувати 10% за обслуговування, так як багато сучасні готелі вже включають його в рахунок. Єдине виключення – готельні портьє, яким зазвичай дають пару доларів за перенесення багажу.

Іспанія

В Іспанії в більшості ресторанів і барів сподіваються отримати на чай від туристів, хоча це вважається справою особистого розсуду клієнта. У ресторанний рахунок зазвичай включена плата за обслуговування. В барі, якщо вам приносять випивку за стіл, прийнято залишати невелику суму. Таке ж правило діє і щодо готельних портьє та покоївками.

У Барселоні офіціант також буде вам вдячний, якщо ви залишите йому пакетик цукру. Так що не поспішайте діставати гроші на чайові, а не використаний пакетик цукру класти собі в кишеню.

Шрі-Ланка

Розмір чайових тут становить 10%. У готелях зазвичай включають цю суму в рахунок, там же, де цього немає, клієнти доплачують консьєржа, персоналу бару і покоївки 100 рупій, а портьє – 30 рупій. Водії таксі сподіваються отримати додатково 10%, а за коротку поїздку – до 100 рупій. Паркувальникам, прибиральникам і працівникам бару дають 50-100 рупій.

Таїланд

У Таїланді не прийнято давати чайові. Цей звичай отримав деяке поширення тільки в місцях, найбільше часто відвідуваних західними туристами. Таксі в Бангкоку зараз обладнані лічильниками, тому вам не доведеться платити понад тарифу, хоча місцевий звичай вимагає округлити суму до найближчого числа, кратного п’яти.

США

Цю країну можна назвати світовою столицею чайових. Не залишити чайових тут прирівнюється майже до образи. В ресторанах з вас зажадають не менше 15-20% за обслуговування, що пояснюється досить мізерними зарплатами. Це справедливо для всієї сфери обслуговування, тому за найменшу отриману послугу від портьє до бармена необхідно дати хоч трохи на чай.

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.


Попередня статтяТоп 5: найцікавіші міста Грузії


Наступна статтяГромадський транспорт у Тбілісі (Грузія). Відгук

Irina