ЗМІСТ СТАТТІ:

 • «Арізонська хвиля» — унікальний піщаний заповідник США, який варто побачити
 • Про формування Арізонській хвилі
 • Історія відкриття маршруту
 • «Арізонська хвиля»: у пошуках пригод
 • Як потрапити в унікальний заповідник
 • Що варто знати про безпеку

«Арізонська хвиля» — унікальний піщаний заповідник США, який варто побачити

Популярна нині серед любителів хайкінга вражаюча природна пам’ятка США знаходиться на кордоні південних штатів Арізона і Юта на схилі яру Coyote Butttes. Це так звана Арізонська Хвиля — геологічне утворення з пісковика, що почало своє формування в Юрський період не менше 180 мільйонів років тому. Химерні неповторні хвилеподібні хребти утворили гору завдовжки 36 метрів і шириною в 19 метрів. Пейзаж нагадує застиглі в русі, скам’янілі вируючі хвилі фантастичного червоно-оранжевого океану і уособлюють собою могутність союзу часу і природних тектонічних стихій.

Про формування Арізонській хвилі

Піщані старі дюни під повільним ерозійним впливом вітру і дощу століттями кальцифицировались скріплюється поступово горизонтальними і вертикальними шарами, сформували візуально текучу, що коливається, але щільну і пружну структуру. Потоки проточної води додали ландшафту особливої психоделічної химерності, а вигадливі переходи кольорів: від білого до насиченої охри, утворилися завдяки окисленню містяться в піску заліза і марганцю під дією води. Тонкі контрастні білі лінії утворює вапняний шпат. Аналіз порід, вироблений для датування освіти, виявив сліди існування динозаврів, доісторичних членистоногих та інших стародавніх мешканців.

Історія відкриття маршруту

Хоча «Арізонська хвиля» сформувалася, як геологічне утворення, що дуже давно і розташована в достатній близькості від такого відомого в США і світі місця, як Гранд Каньйон парк, в якості об’єкта туристичного інтересу вона стала відома лише в 90-ті роки двадцятого століття. До цього фігурувала виключно приватна інформація про існування «десь на півдні США» такого унікального місця, передавалися у зацікавленої середовищі рукописні схеми розташування і орієнтири маршруту. Перша публічна інформація про «Аризонской хвилі» з’явилася в німецькому журналі, що рекламує це природне утворення, як новий цікавий туристичний об’єкт. А після виходу в 1996 р. документального фільму «Чарівність природи», перші групи туристів з Європи зробили маршрут популярним.

«Арізонська хвиля»: у пошуках пригод

Особливість подорожі до «хвилі» – відсутність офіційного наміченого маршруту. Така незвичайна ситуація пояснюється необхідністю збереження природного стану унікального природного об’єкта. Туристи знаходять шлях по GPS, відомим орієнтирів і описами. До «Аризонской хвилі» немає автомобільної дороги, і близько 10 км (туди — назад) доведеться пройти пішки. Але труднощі не зменшують потік охочих побачити це природний шедевр, тим більше, що шлях дуже мальовничий. Правда, приємною прогулянкою маршрут не назвеш. Основна його частина проходить по піщаній пустельній місцевості з усіма супутніми принадностями: температура в літній час вище 38, різкий сильний вітер, піщані бурі.

Початок шляху-це грунтова нечітко помітний доріжка, яка через кілометр перетворюється в гористу місцевість червонуватого кольору, порослу кущами пряного шафрану. Десь дві третини шляху проходять по штату Юта, потім подорож триває між піщаних пагорбів і столових гір штату Арізона. Мандрівник повністю відчує себе у владі пустелі. Багато хто знаходить, що шлях не менш вражаюче, ніж мета подорожі. Дорога до «Аризонской хвилі» закінчується крутим підйомом, наступним за великої чорної тріщиною в преграждающем шлях гірському хребті.

Туристи описують подорож, як неймовірно унікальний, трохи дивний, не має аналога досвід. Запаморочливі рельєфи, сюрреалізм, мінливість форми і кольори викликають особливий захват митців, професійних і непрофесійних фотографів, знаходять пейзажі неперевершеними по красі і унікальності. «Арізонська хвиля» стала одним з найбільш часто фотографованих об’єктів, причому кожен знімок гарантовано унікальний. З-за нерегулярного рельєфу гра світла — тіні створює фантастичні неповторні малюнки на плавних застиглих дюнах. Час доби, хмарність змінюють не тільки обриси хвиль, але також колірну гаму і різкість переходів. Для художників, фотографів ландшафту місце — це просто клондайк образів.

Як потрапити в унікальний заповідник

Хоча піщані хвилі злежалися і затверділи, вони все ж зберігають крихкість і легко піддаються руйнації. Пересуватися цієї тендітної краси слід обережно, намагаючись не руйнувати ідеальних контурів хребтів. Цим викликані обмеження на допуск в ущелині туристів, введені власником каньйону: не більше 20 відвідувачів в день. Порядок видачі дозволів регулює Бюро з управління землями. 10 допусків вартістю 5$ оформляються попередньою заявкою онлайн, подається, яка за 4 місяці до планованого туру. Решта 10 дозволів розігруються в лотерею щодня в туристичному інформаційному центрі в Канабе (штат Юта, США). Заявки можуть бути груповими (до 6 осіб), але набирають все одно не більш 20 чоловік в день. Враховуючи кількість беруть участь у розіграші, особливо влітку, шанс потрапити зовсім невеликий. За даними статистики: у 2012 р. 48000 шукачів претендували на наявні 7300 допусків. Найкращим часом для відвідування «Аризонской хвилі» вважається період: з початку квітня і до кінця вересня. У ці затребувані місяці на кожне місце бажає потрапити до 150 осіб. Шанси збільшуються при подорожі поодинці або взимку, але все-одно рекомендується резервувати місця заздалегідь.

Що варто знати про безпеку

Одне із самих чудових місць південно-заходу США іменують також «майданчик диявола» з-за небезпек, пов’язаних зі складністю орієнтації на місцевості, слабкою розміткою маршруту та особливостей пустельного клімату. Основна неприємність – висока літня температура, здатна призвести навіть до смерті (такі випадки, як і рятувально-пошукові операції були зареєстровані неодноразово). Для безпечної подорожі, поряд з дозволами, видається картка з 12 фотографіями об’єктів-орієнтирів (6 на шляху туди і 6 назад), напрями та відмітки компаса. Для безпеки подорожі туристам рекомендують:

 • мати з собою не менше 1 галона питної води і солоні закуски;
 • сонцезахисний крем;
 • оволодіти навичками орієнтування на місцевості з допомогою компаса;
 • використовувати GPS;
 • уникати подорожі в найбільш жаркий період.

Всяке подорож повинно бути продумано і підготовлено. Тоді і неприємностей не буде. І, якщо вас не лякають описані труднощі, то «Арізонська хвиля» цілком передбачувано може стати в ряду самих яскравих вражень життя!

Сподобалася стаття? Поділися з друзями.


Попередня статтяОстрів ляльок в Мексиці


Наступна статтяВартість екскурсій в Грузії

Irina